בונים גשרים לשלום

איברהים שומאן חגג לאחרונה את יום הולדתו ה-15 בירושלים, מרחק נסיעה של שלוש שעות באוטובוס מבית הולדתו בעמאן, ירדן. כשהוא כיבה את הנרות, הוא לא ביקש טלפון חכם חדש שהוא אוהב, אלא שמאור עיניו יחזור.

איברהים, הסובל ממחלת עיניים בשם “נורי”, הפרעה גנטית רצסיבית הגורמת לעיוורון, עבר ניתוח במרכז הרפואי הדסה, בניסיון לשחזר את מעט הראייה שהייתה לו לפני שהוא איבד אותה לגמרי. עיוור לגמרי בעין אחת, ועם ראייה מועטה בלבד בעינו השנייה, הוריו של איברהים הביאו אותו לראשונה לביה”ח הדסה כשהיה בן 10 חודשים בלבד. למרות שלא היה טיפול במצבו של בנם, הרופאים של הדסה אמרו להם לשוב איתו באם הראייה בעינו תחמיר.

כאשר בינואר השנה, איברהים התעורר עיוור לחלוטין, הוריו ידעו שזה הזמן לחזור להדסה. דודתו שלחה בדוא”ל לביה”ח הדסה את התיקים הרפואיים שלו, והדסה הסכימה ברצון לקבל אותו כמטופל.

ד”ר הדס משולם-רופאה מומחה לרפואת עיניים לילדים של הדסה, מספרת כי הניתוח של איברהים עבר בהצלחה, וכי חלק מראייתו  חזרה אליו. הוריו של איברהים מאושרים מהטיפול המצוין שבנם קיבל מהרופאים, האחיות, ואנשי הצוות הרפואיים האחרים בביה”ח הדסה. “כולם פשוט היו כל כך נחמדים!”, אמר איברהים.

אמו של איברהים, דלאל, עקרת בית גבוהה ואלגנטי, מציינת כי בנה למד אנגלית מסרטונים ב- YouTube. “יש לו אוזן ממש מוזיקלית”, היא מספרת. אביו, שופאש, מהנדס בחברת מרצדס, מראה בטלפון שלו וידאו של איברהים מנגן באקורדיון. כשראה איברהים שבית החולים מחזק בפסנתר, ניגש והחל לנגן עליו כשהוא נותן למוזיקה לעבור דרכו. עוברי אורח עצרו כדי ליהנות מהנגינה. “זו פעם ראשונה שהוא מנגן בפסנתר, הוא בדרך כלל מנגן באקורדיון שלו”, הסבירו הוריו.

איברהים: “הניתוח נתן לי תקווה. אני פשוט לא מצליח להחליט אם אני רוצה להיות מפתח אנדרואיד או מלחין, אבל משמעות הניתוח הוא שעכשיו שניהם אפשריים”.