מחקר חדש הראה מה שהדסה ידעה במשך זמן רב – ליצנים רפואיים עוזרים לילדים לסבול פחות כאב במהלך בדיקות.

http://www.fromthegrapevine.com/health/more-evidence-laughter-best-medicine#

תכנית הליצנים של הדסה החלה בספטמבר 2002, והיא הייתה ראשונה מסוגה בישראל.

בנוסף למתן טיפול רפואי ברמה הגבוהה ביותר לילדים החולים וטיפול אישי, אנחנו בביה”ח הדסה עושים ככל האפשר כדי לעזור להם. מכיוון שצחוק יכול להיות דרך חשובה בכדי להקל על המתח בשל מחלה קשה, הליצנים הרפואיים של הדסה עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם הצוות הרפואי בכדי להכניס צחוק וכיף לילדים המאושפזים.

צוות הליצנים הרפואיים בעלי השם של הדסה, משתמשים במיומנויות הצחוק שלהם לטיפול בילדים ולעזור להם להתמודד עם מגוון הרגשות שהם עלולים להיתקל בהם בביה”ח, כגון; פחד, חרדה, בדידות ושעמום. הם מספקים “תרופת פלא” של צחוק כדי להפחית את הכאב על ידי הורדת המתח, ובכך עוזרים לילדים להתמודד עם מצבים קשים.

הליצנים של צוות של הדסה הם אנשי מקצוע מיומנים. השפעתם מורגשת בכל בית החולים, כולם מדברים על הליצנים והשילוב המיוחד שלהם ברפואה. כריס, ג’רום, דודי, טליה, בובו, רינת וכל הליצנים האחרים, יחד עם כישוריהם המקצועיים, חשים אמפתיה מלאה לילדים. “אני מסתכל בעיניים של ילד ורואה את האדם, לא את המחלה”, אומר ג’רום. “אני אפילו לא חושב על המחלה עד שאני עוזב את ביה”ח”.

לדברי פרופ’ דן אנגלהרד, לשעבר ראש מחלקת הילדים בהדסה עין-כרם; “ליצני ביה”ח השפיעו בצורה יוצאת דופן על המחלקה לרפואת ילדים. הם עוזרים לילדים מאושפזים לשכוח את הפחד שלהם מהאשפוז והטיפול, והם יוצרים קשר עמוק עם הילדים החולים, אפילו עם אלו  שהמופנמים והמרוחקים. ברגע שהליצנים הצליחו להגיע אליהם, זה פותח את הדרך גם לצוות הרפואי להתקרב אליהם. למאושפזים הצעירים שלנו, הליצנים מצליחים ליצור אווירה חיובית. הם יוצרים אווירה שמחה, בה כולם מחייכים. “

ראה מאמרים קודמים בתכנית הליצנים של הדסה:

http://v2023.hadassahinternational.org/news/article.asp?id=1677

http://v2023.hadassahinternational.org/news/article.asp?id=2228